Styrelsen

Styrelsen består av sex personer och två suppleanter där vi alla har eller har anknytning till funktionsnedsättning på något sätt.

Stefan brinner för att hjälpa människor, utvecklingsfrågor och är van initiativtagare och skapare av verksamhet. Pia Hammargren är utbildad interaktionsdesigner och hennes roll i Funkibator kretsar kring information och kommunikation. Hon har varit engagerad i funktionsnedsättningsrörelsen hela sitt liv. Ingmar Svensson har gedigen erfarenhet och arbetat som ledare/chef i flera sammanhang. Han tycker om frågor som rör växter, djur och natur.

Ordförande, sekreterare och kassör

Pia Hammargren, ordförande, 0735-30 24 04, pia.hammargren@funkibator.se
Stefan Johansson, sekreterare, 0708-16 53 98, stefan.johansson@funkibator.se
Ingmar Svensson, kassör, 0703-43 52 69, ingmar.svensson@funkibator.se

Ledamöter

Emmalill är barnboksförfattare och illustratör. Hon tycker om att spendera tid med sin hund och plöja ljudböcker samt hålla på med inredning. Anna-Maria tycker om att skriva och videoblogga, är assisterande projektledare och galen i hundrasen Grand Danois. Rodrigo gillar att resa och möta människor. Just nu forskar han i barnböcker för vårt projekt Prickens Kompisar. 

Emmalill Frank, ledamot, 070-887 05 05, emmalillfrank@gmail.com
Anna-Maria Eriksson, ledamot, 0739-22 74 70, anna-maria.eriksson@funkibator.se
Rodrigo Tiradentes, ledamot, 072-375 86 98, rodrigo.souza@funkibator.se

Suppleanter

Lukas gillar kultur, främst teater och film och har en stor drivkraft att förändra världen. Thomas gillar att resa och arbetar på projekt där personer kan mötas digitalt istället för i det fysiska rummet.

Lukas Karlsson, suppleant, 070-585 63 43, lukas.karlsson@funkibator.se
Thomas Lindroth, suppleant, 0470-223 40, thomas.lindroth@funkibator.se
 

Adjungerad

Fatima Täck von Elern, adjungerad, 0470 - 223 40, fatima.tack.von.elern@funkibator.se